WordPressWordPress Eklentileri

En iyi 5 WordPress Resim Optimizasyon Eklentisi

WordPress siteler için en iyi resim optimizasyon eklentilerini sizi için test ettim. Ücretli ve Ücretsiz en iyi 5 resim ve görsel sıkıştırma eklentisi. Hadi en iyi wordpress resim optimizasyon eklentilerine göz atalım.

Compress JPEG & PNG images

TinyPNG – JPEG, PNG & WebP image compression

Kendi web sitem dahil hazırladığım WordPress sitelerde kullandığım en ve sonuçlarından memnun olduğum Compress JPEG & PNG images eklentisi tinyjpeg.com ve tinypng.com sitelerinin WordPress için hazırlamış oldukları eklentidir. Resimleri en iyi şekilde sıkıştırması ile ünlü bu eklentiyi kullanmak için “API anahtarı” gerekiyor. Eklenti kurulumundan sonra Ayarlar bölümüne giderek https://tinypng.com/ buradan aldığınız API KEY‘i girdiğinizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

1.Compress JPEG & PNG images eklentisi ayar paneli

ShortPixel Image Optimizer

ShortPixel Image Optimizer – Optimize Images, Convert WebP & AVIF

Wordpress Resim optimizasyon eklentileri içinde en fazla formatı destekleyen ShortPixel Image Optimizer ekelentisini kullanarak JPG, PNG, GIF, PDF, WebP formatındaki görsellerinizi optimize edebilirsiniz. Cloudflare hesabınız varsa bağlama şansınızda var. İstediğiniz boyutlara göre toplu olarak görsel sıkıştırma seçeneği de mevcut. Eklentinin en büyük dezavantajı ayda sadece 100 görsel sıkıştırması. 4,99$ ödeyerek ayda 5.000 görsel ve daha fazla seçenekleri var. Yani ücretsiz eklentiler dururken neden bunu kullanayım derseniz avantajları free eklentilere göre daha fazla 🙂

Smush Image Compression and Optimization

Smush – Optimize, Compress and Lazy Load Images

 

Kullanımı basit ama ücretli başka bir wp resim sıkıştırma eklentisi olan Smush Image Compression and Optimization 1.000.000’dan fazla kullanıcısı ile en çok tercih edilen pluginlerden birisidir. Toplu sıkıştırma, dizi sıkıştırma, Lazz load seçenekleri bulunan bu eklenti WPBakery Page Builder editöründeki sıkıştırılmış görselleri yeniden boyutlandırabilirsiniz. 30 gün ücretsiz deneme fırsatı sunduğunu da belirteyim. Fiyat olarak yıllık 79$ ödeyerek pro versiyonunu kullanabilirsiniz. Eğer içeriği çok blog yada haber siteniz varsa hiç düşünmeyin satın alın derim 🙂

Imagify Image Optimizer

Imagify – Optimize Images & Convert WebP | Compress Images Easily

 

En iyi WordPress resim sıkıştırma eklentiler listemdeki Imagify – Convert WebP, Images Compression and Optimization eklentisi ile 50 MB’a kadar resim optimizasyonu yapmanızı mümkün. Sınırı aştığınızda eklenti pasif hale geliyor ve sizden ücretli sürümüne yükseltmenizi istemektedir.

EWWW Image Optimizer

EWWW Image Optimizer

 

100 görsele kadar ücretsiz optimizasyon yapan EWWW Image Optimizer eklentisize size JPG, PNG, GIF, PDF gibi dosya formatını sıkıştırma imkanı vermektedir. Görsellerinizi WebP formatına dönüştürme seçeneğini de bulunuyor.

Kapanış cümlesi

Eğer resim optimizasyon işini gerçekten önemsiyorsanız ve profesyonel resim sıkıştırma eklentisi arıyorsanız yukarda saydığım ücretli eklentileri satın alarak 1 ay denemenizi öneririm. Zaten bir çoğunda aylık satın alma seçeneği yada deneme sürümü mevcut. Eğer para harcamak istemiyorsanız yada diğer eklentilerin panelleri kafanızı karıştırıyorsa tavsiye ettiğim Compress JPEG & PNG images eklentisini kurup arkanıza yaslanabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu