WordPress

Wordpress Tema Adını Öğrenmek

Hoşunuza giden bir WordPress temasının adını öğrenmek için bildiğim yöntemleri anlatacağım. Bunlardan birincisi WordPress tema adı sorgulama siteleridir.  Tema adını öğrenmek için diğer bir yol chrome eklentisi kullanmaktadır.  Sonuncu tema ismi bulma yöntemi ise kaynak kodlara bakmaktadır.  

WordPress Tema Adı Bulma

  1. Bir WordPress sitesi açın.
  2. Tema adını öğrenmek istediğiniz siteyi sağ tıklayarak Sayfa Kaynağı Görüntüle butonuna tıklayın.
  3. CTRL + F kombinasyonlarını kullanarak arama bölümünden wp-content/themes yazınız.
  4. Aşağıdaki resimdeki gibi tema ismini bu şekilde öğrenebilirsiniz.
  5. style.css isimli bağlantıya tıklayarak tema ismi ile alakalı detaylara ulaşabilirsiniz.
WordPress tema adını nasıl öğrenilir?
WordPress tema adını nasıl öğrenilir?

WordPress Tema Sorgulama Siteleri

Bir sitede kullanılan WordPress temanın ismini öğrenmek istiyorsanız, paylaştığım wordpress tema ismi öğrenme siteleri ile tema adını kolayca bulabilirsiniz. En iyi WordPress tema bulucu siteleri için okumaya devam edin :)

What WP Theme is That

Listeye en çok kullanılan site What WP Theme is That sitesi ile başlayacağım. Basit bir arayüze ve yalnızca yapacağı işe odaklanan ve tasarımıyla olduğu kadar, güçlü arama kabiliyeti de wordpress tema ismini bulma konusunda oldukça profesyonel bir iş çıkartıyor.

Tek yapmanız gereken tarama yaptığınız sitenin WordPress olduğuna emin olmanız. Daha sonra site adresini arama kutucuğuna yazmak ve aramayı gerçekleştirmek.

Ayrıca, site genel kullanıma veya satın almaya açık olmayan bir tema bulsa bile (özel tema) size bu konuda uyarı veriyor. “Belli ki özelleştirilmiş bir tema diyor kendileri.”

Sitenin en güzel yanlarından bir tanesi de, kullanılan pluginleri de tespit edebilmesi. Hedef sitede hangi plugin hangi eklenti kullanılıyor ise önünüze bir güzel hepsini döküyor.

Pek tabi sorgulanan site WordPress kullanmıyorsa, “Bu site WordPress değil” uyarısını da vermekten çekinmiyor.

 

WP Theme Detector

WP Theme Detector sitesi Daha detaylı bir arayüze sahip olduğu gibi sonuç sayfası gayet başarılı. WordPress sitenin tema ismini bulma konusunda iyi bir yardımcı.

Hemen sağ kısımda bulunan “Availability” sitede kullanılan temanın satın alınabilir veya indirilebilir olup olmadığını tespit etmenize yardımcı oluyor.

Ayrıca, bu site de eklenti tespiti yapabildiği gibi, bulunan eklentilerin bedava olup olmadığını da söylüyor ve onlara bir de indirme bağlantısı verip sizi uğraştırmıyor.

Scan WP

Scan WP WordPress tema bulma sitesi de diğerleriyle aynı işi yapıyor. Tespit ettiği temanın, sonuç sayfasında büyükçe bir ekran görüntüsünü görebilirsiniz. Wordpress temanın adını bulmak için iyi bir alternatif olabilir.

Tabi yazılımcı tema adı değiştirilmiş olabilir ama görünen ekran resminden bir ipucu yakalayabilirseniz özelleştirmeye rağmen kullanılan temanın ne olduğunu anlamak size kalıyor.

WordPress Theme Detector and Plugin Detector

Benim en çok tercih ettiğim WordPress tema bulma işini en iyisini yapan eklentilerden birisi bu. Çok fazla eklenti var ama çoğu yavaş taraması yüzünden hemen kaldırdım. Ve bu eklenti ile devam etme kararı aldım. WordPress Theme Detector and Plugin Detector chrome eklentisi sayesinde sevdiğiniz ve beğendiğiniz temaların ismini tek tuş ile bulabiliyorsunuz. Eklentinin başka bir özelliği ise sadece tema ismi bulmak ile kalmayıp tarama yaptığınız sitedeki kurulu eklentileride size gösteriyor olması.

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Arkadaşlar WordPress tema ismini öğrenmek için tarayıcınız üzerinden ilgili siteyi açtıktan sonra ctrl+u tuşlarına basın. Açılan ekran da ctrl+f tuşlarına basın ve sonrasında “wp-content/themes” arama yaparak wördpress tema ismini öğrenme işlemini yapabilirsiniz. (WordPress tema klasör ismi değiştirilmediğinde geçerlidir.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu