WordPress
Trend

WordPress Şifre Sıfırlama

WordPress admin paneli, site yöneticisinin içerikleri düzenleme ve sayfaları yönetme amacıyla kullandığı profil girişidir. Başka bir tabirle internet sitenizin giriş kapısıdır. Ama şifrenizi unuttuysanız bu kapıdan girmek için WordPress admin şifresi sıfırlama veya değiştirme adımlarını tamamlamanız gerekir. Bunun için 2 ayrı yöntem deneyebilirsiniz:

 1. Yöntem: Wordpress Profilinizden Şifre Değiştirme
 2. Yöntem: Şifremi unuttum diyerek  
 3. Yöntem: cPanel ile şifre sıfırlama

Şifrenizi unutmasanız da bazen güvenlik amacıyla yenilemek isteyebilirsiniz. Bu durumda da WordPress şifre yenileme yöntemini kullanabilirsiniz.

WordPress Admin (Yönetici) Şifresi Nasıl Sıfırlanır? 

1. Yöntem: cPanel ile Wordpress Admin Şifresi Sıfırlama

cPanel ile şifre sıfırlamak için öncelikle cPanel giriş bilgilerinizi girmeli ve yönetim kısmına ulaşmalısınız.

 1. Sisteme girdikten sonra cPanel içinde yer alan veri tabanları kısmına gelerek buradan phpMyAdmin kısmını açmalısınız.
 2. Açılan sayfada sol tarafta iki adet buton olduğunu göreceksiniz. Buradan wp (WordPress) sitenizin kurulu olduğu klasöre gelin, (+) artı işaretine basarak buradaki menüleri açın. Eğer birden fazla veri tabanınız varsa public_html klasöründeki wp-config.php dosyasını açıp (view) bulabilirsiniz. Bu dosyada “DB_NAME” yazısının yanında veri tabanınızın adı yazacaktır.
 3. Açılan menüden wp_users sekmesine tıklayarak kullanıcı bilgilerinize erişebilirsiniz.
 4. Düzenle diyerek sayfanın “user pass” kısmına gelin. Buradaki kodu: “e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e” ile değiştirin.
 5. cPanel ile Wordpress admin şifresi sıfırlama işlemini tamamladığınızda yeni şifreniz 123456 olarak değiştirilecektir.
 6. Yeni şifrenizle giriş yaptıktan sonra WordPress’te şifrenizi değiştirmeyi unutmayın! Bunun için de aşağıdaki maddeleri takip edebilirsiniz.

2. Yöntem: WordPress Admin Panelinden Şifre Değiştirme

Sadece şifrenizi beğenmediğiniz ya da başkalarının eline geçebileceğini düşündüğünüz için değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Şifre kırma veya hack durumu ile karşı karşıya kalmamak için admin panelinden giriş yaparak şifrenizi kolayca değiştirebilirsiniz.

WordPress admin şifre sıfırlama işlemi için panele giriş yaptıktan sonra:

 1. Sağ üst köşede yer alan profil adınızın bulunduğu kısma farenin imlecini sürükleyin!
 2. Açılan menüde en üstte adınız onun altında profili düzenle seçeneği yer alıyor. Buradan profili düzenle kısmına tıklayın!
 3. Açılan sayfanın alt kısmında hesap yönetimi bölümü var. Buradan yeni parola kısmına tıklayın! Sonrasında oluşturmak istediğiniz yeni şifreyi bu kısma yazın.
 4. Şifreyi yazdıktan sonra onaylamak için sayfanın en altına inin. Burada yer alan güncelle butonunu tıklayın.

Tebrikler artık yeni bir şifreye sahipsiniz.

3. Wordpress Admin Şifresi Unuttum Diyerek

Şifresini unutanlar kervanına katılanlardan biri iseniz bilirsiniz ki her platformun bir adet “Şifremi unuttum!” butonu vardır. Sosyal medyadan da aşina olacağınız bu buton WordPress admin paneli şifre ve kullanıcı adı kısmının hemen altında da bulunur. WordPress admin paneli altında bulunan “Şifrenizi mi unuttunuz?” sekmesinden yeni şifrenizi kolayca alabilirsiniz. Bu WordPress admin şifresi sıfırlama adımını başarıyla tamamlamak için WordPress sitenizi oluştururken kullandığınız e posta adresinizi bilmeniz gerekir. Yeni şifre için şu 4 kolay adımı uygulamanız yeterlidir:

 1. Şifrenizi mi unuttunuz?” butonunu tıklayın.
 2. Açılan pencereye WordPress sitenizde kayıtlı olan e-posta adresinizi yazın.
 3. E-postanıza giderek size gönderilen yeni şifreyi kopyalayarak admin panelinde şifre kısmına yapıştırın.
 4. Kullanıcı adınız ve şifreniz ile birlikte sisteme giriş yaptıktan sonra bir önceki yöntemle aklınızda kalacak bir şifre belirleyin. Böylece hatırlamanız daha kolay olacaktır.

E-postanızı da unutmadıysanız bu yöntemle şifrenizi kolayca değiştirebilirsiniz. Peki, ya e-postanızı da hatırlamıyorsanız? Burada iki farklı yöneteme daha başvurabilirsiniz. Birincisi Wordpress destek biriminden yardım almaktır. Bunun dışında cPanel ile yeni şifre alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz yorum yazarak bana destek olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Phpmyadmin’den değiştirmek daha kolay geliyor bana. Çokça kez yaşadım şifre unutma durumunu. SMTP ayarlarını da yapmadığım için mail de gelmiyordu. Teşekkürler yazı için.

 2. Daha önce 2-3 yöntem denemiştim.Yazınızı uyguladım ve WordPress Admin Şifresini Değiştirmek için kesin çözüm oldu.teşekkurler

 3. md5 cz gibi sitelerden md5 yaparsanız şifreniz onların veritabanına kayıt edilir birisi sizin şifrenizin md5 halini buraya gelip yazarsa bunların veritabanındaki ile eşleşir ve şifrenizi bulur.

 4. wp şifremi unuttum nasıl hatırlayacagım diye düşünürken tesadüfen gördüm. 1 dakikamı almadı şifre değiştirmek :)

 5. Hocam benim gibi wordpress’e yeni başlamış acemiler için çok değerli bilgiler veriyosun. Bloğunu takip ediyorum yazı için teşekkürlerr

 6. Saatlerce uğraştıktan sonra sizin sunduğunuz çözüm yolu ile 2 dakikada sorunumu çözdüm çok teşekkür ederim.

 7. wordpress şifremi sıfırla butonuna basıyordum mail gelmiyordu. aylardır panelime giremiyordum. çok çok teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu