WordPress

WordPress Category Yazısı Nasıl Kaldırılır?

Google’dan Matt Cutts’un görüşüne göre, üç, dört veya beş kelimelik URL tamamen normaldir. Bir URL bu uzunluğu aşarsa, daha kötü görünmeye başlayacaktır. Dolayısıyla Google algoritmaları yalnızca bu kelimelere ağırlık verir ve bundan sonra kelimelere biraz daha az kredi verir. Uzun URL’lerle ilgili başka bir sorun, Google’ın arama sonuçlarında uzun URL’leri kesmesidir.

WordPress Category Yazısı Kaldırmak için Yöntemler;

Kalıcı Bağlantılardan Kaldırmak

All in one, yoast gibi seo eklentilerini kullananlar kişiler Ayarlar > Kalıcı bağlantılar‘a tıklayarak aşağıdaki ayarı yaptığında category(kategori) yazını kaldırabilirsiniz.

2. Rank Math SEO Eklentisini Kullananlar için;

WordPress’te Rank Math SEO eklentisi kullananlar kişiler ayarı yaparak category(kategori) yazısını kolayca kaldırabilir.

Rank Math SEO Plugin - Strip Category Base
Rank Math SEO Plugin – Strip Category Base

3. Eklenti kullanarak kaldırmak

WordPress category yazısını kaldırmak için, Yönetim panelinden Eklentiler menüsüne giriniz ve Yeni ekle butonuna basarak, arama kutucuğuna “Remove Category URL” yazarak indiriniz. Eklentiyi aktif hale getirdiğinizde linkinizdeki category bölümü otomatik kalkacaktır.

Remove Category URL

Neden Category Yazısını Kaldırıyoruz?

Wordpress Category Kaldırma SEO çalışmalarının en önemli ayaklarından biridir. Çünkü internet sitelerinin dünya genelinde hemen hemen yarısı WordPress alt yapısını kullanıyor. Bu siteleri Google gibi arama motorlarının sevmesinin nedeni hızlı olmaları, site haritalarının çok basit olması, birçok medya araçlarını desteklemesi, milyonlarca yazı kapasitesine sahip olması, her gün güncellenen eklentilerinin olması gibi avantajları var.
Ancak neden Wordpress Category Kaldırmak  gerekiyor? bu konuda kısaca bilgi vermek istiyorum. Link yapısı ne kadar sade ve kısa ise Hem kullanıcı hem google açısından güzel bir çalışma yapmış olursunuz. Buda sitenizin SEO otoritesini arttırmaktadır.
Varsayılan WordPress URL : bugrayazar.com.tr/category/wordpress/
SEO Uyumlu URL : bugrayazar.com.tr/wordpress/

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Bir çok yerde baştan savma yazılar yazılmış bu konu ile ilgili. Rank Math eklentisi ile kaldırabilirken size denk gelmesem eklenti ile yapacaktım az daha. Teşekkürler :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu