SEO

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Yazı Nasıl Hazırlanır? (Makale Hazırlık Süreci)

Merhaba Arkadaşlar, Yeni bir eğitim serisi ile karşınızdayım! Bu seride Uygulamalı WordPress dersleri olacak. WordPress’i Öğreniyorum Eğitim Serisinin birinci bölümünde SEO uyumlu yazı nasıl yazılır, seoya uygun makale yazmak için hazırlık süreci nasıl olmalı, SEO uyumlu görsel nasıl hazırlanır gibi makale yazarken dikkat edilmesi gereken seo kuralları ile alakalı bir eğitim videosu hazırladım. Umarım izleyenler için keyifli bir video olmuştur.

Bu blog yazımda SEO uyumlu içerik oluşturmanın püf noktaları nelerdir? ve SEO uyumlu makale nasıl yazılır konusuna değineceğim. Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltması olan SEO, Türkçe “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına geldiğini bilmeyen yok artık. Bir web sitesinin içerik kalitesi, Google veya diğer arama motorları tarafından daha iyi taranması ve kullanıcılara daha iyi sonuçlar göstermek için yapılan çalışmalara SEO ismi verilmektedir.

Adım Adım SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?
SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale yazma konusuna geçmeden önce dikkat edilmesi gereken en önemli konu, düzgün ve detaylı makale yazabilme sanatıdır. Kaliteli makale oluşturabilmek için çok araştırıp, çok okumak gerekmektedir.

Makaleyi yazarken, okuyucu gözüyle makaleye bakmalı ve oluşturduğunuz makalenin doyurucu bilgiye sahip olduğundan emin olmalısınız. Burada da dikkat edilmesi gereken en önemli konu, doyurucu ve çok iyi bir makale yazabilirsiniz. Ancak SEO uyumlu makale yazmak ayrı bir sanattır.

Kaliteli ve doyurucu bilgiye sahip makale yazabiliyorum ancak SEO uyumlu yazı nasıl yazılır diyorsanız, bu işin adım adım nasıl yapıldığını öğrenmek için yazıyı okumaya devam edin.

Makale Başlığında Anahtar Kelime Yer Almalı

Seo Uyumlu Örnek Makale

SEO uyumlu makale yazmanın ilk şartı, seçtiğiniz anahtar kelimenin yazınızın başlığında geçmesi gerekmektedir. Anlamlı bir şekilde kullanılması gereken anahtar kelime hem yalın olarak, hem de türevleri başlıkta yer alabilir. H1 formatında ve en fazla 70 karakter uzunluğunda olması gereken makale başlığınızın daha uzun olması arama motorları açısından olumsuz olarak değerlendirilmektedir.

Makale Özgün Olmalıdır

Makalenizin başlığını anahtar kelimeyi içerecek şekilde belirlediyseniz artık makalenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Makalenin özgün olmasından kasıt, tamamen sizin cümlelerinizle yazılmış, eşi ve benzeri olmayan anlamına gelmektedir. Özgün makale aynı zamanda iyi bir anlatıma ve doyurucu bilgiye sahip olmalıdır. Yazdığınız makalenin okuyucuya istediğini vermesi gerekir.

Makalenizde H2, H3, H4 formatlarının olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Makalenizi oluşturduğunuz cümlelerinizin kısa cümlelerden oluşmasına ve cümlelerinizin anlamlı ve net ifadelerden oluştuğuna dikkat etmelisiniz. Paragraflarınızı kısa tutun, özellikle 5’er satırlık paragraflar SEO açısından iyidir.

Anlamlı Alt Başlıklar Kullanmak

Makalenizde anlamlı alt başlıklar kullanmalısınız. Anlam bütünlüğü ve açıklayıcılık açısından alt başlıkların önemi büyüktür. Okuyucu kaliteli bir içerik okuduğu izlenimine varır. Kaliteli içerik te okuyucunun sitenizde daha fazla vakit geçirmesi anlamına gelir. H3 formatında oluşturulan alt başlıklar konuyla anlam bütünlüğünde olmalıdır. Okuyucu bu sayede detaya indikçe aradığı bilgiyi detaylı bir şekilde bulduğu için sitenizde daha fazla vakit geçirecektir. Okuyucunun sitenizde uzun süre geçirmesi listelemelerde üst sıralara çıkmanıza sebep olacaktır.

Makalenizin İçeriğinde Anahtar Kelimeniz Geçmelidir

Belirlediğiniz anahtar kelimeniz makalenizin içerisinde en az 4-5 defa geçmelidir. Anahtar kelimenizin makaleniz içinde dengeli bir şekilde kullanılması da ayrıca önem arz etmektedir. Anahtar kelimeniz cümle içinde anlamlı şekilde kullanılmalıdır. Anahtar kelimeniz yazının içinde sırıtmamalıdır. Anahtar kelime ilk ve son 100 kelimeler içinde mutlaka geçmelidir.

Görsel Seçimi ve Anahtar Kelime Uyumu

Görsel SEO, markanızın hikayesini daha iyi aktarmanıza yardımcı olur ve kullanıcılarla görsel etkileşim kurma anlamında önemlidir.
Görsel SEO, markanızın hikayesini daha iyi aktarmanıza yardımcı olur ve kullanıcılarla görsel etkileşim kurma anlamında önemlidir.

Makalenizi hazırlarken mutlaka görsellerle desteklemelisiniz. Görsel seçimi makalenizin içeriği ile uygun olmalı ve görselinizin ismini mutlaka yazınızın başlığı ile kullanmalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken konu, görseli adlandırırken Türkçe karakter kullanmamaya özen gösterin.

Makalenizin içinde en az 2 görsel kullanmalısınız ve bu görsellere alt başlıklarınızın altında yer vermelisiniz. Görselleri isimlendirirken de makale başlıklarınızla ve anahtar kelimenizle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Anahtar Kelimeye Link Verme

Internal Link (Dahili Bağlantı) Nedir?

Makaleniz içinde anahtar kelimenizi anlamlı bir şekilde kullanmanın yanı sıra, anahtar kelimenize link vermeli ve URL eklemelisiniz. Burada vereceğiniz URL farklı bir sitenin URL’si olabileceği gibi, makalenizin bulunduğu sayfayı da link verebilirsiniz. Tercihinizi, genellikle arama motorlarının anahtar kelimenizde hangi sitenizi indexlemesini istiyorsanız ona göre yapmalısınız.

Bknz: https://bugrayazar.com/internal-link-nedir/

Latent Semantic Indexing

Latent Semantic Indexing

Gizli Anlamsal İndeksleme anlamına gelen Latent Semantic Indexing, bir arama motoru özelliğidir. Arama motorunda anahtar kelimenizi arattığınızda en altta anahtar kelimenizin farklı varyasyonlarda kullanımını göreceksiniz. Bu, anahtar kelimenizin bu kelimelerle arandığı gösteren bir püf noktasıdır. Arama motoru tarafından bu kelimeler dikkate almalısınız ve makalenizde bu kelimeleri profesyonelce kullanmalısınız.

Arama motoru tarafından önerilen anahtar kelimenin kullanılması ile etkili ve benzersiz bir makale yazmış olacaksınız. Arama motorunun önerisini dikkate aldığınız için de makaleniz arama motoru dostu olacaktır.

Kopya İçerikleri Kontrol Edin

Bir SEO Uzmanı ile çalışıyorsanız yazılarınızın özgün ve başka sitelerden almadığına dikkat etmelisiniz. Makale özgünlüğü test etme araçları Yazı kopya testi sorgulama, bulma ve tespit etmek için kullanılır.

Önereceğim https://smallseotools.com/plagiarism-checker/ web sitesine girerek kutucuğa yazınızı yapıştırabilir yada Dosyanızı yükleyerek içerik kopya kontrolü yapabilirsiniz.

SEO Uyumlu Yazı Yazmanın 8 Püf Noktası

SEO uyumlu makale yazmak için sadece özgün içerik üretmenin yeterli olmadığını söylemiştik. Özgün içerik üretmenin yanı sıra daha pek çok yöntemi uygulayarak kaliteli ve SEO uyumlu makale yazmak mümkündür. Şimdi gelin bunları sırasıyla listeleyelim;

İçeriğin Başlığını Oluşturma

İçeriğinizin başlığı çok uzun olmamalıdır. Kaliteli bir içeriğiniz var ve uzun ve anlamsız bir başlık oluşturursanız, makalenizin değerini yitirmesine neden olabilirsiniz. Bunun için en fazla 60-70 karakteri geçmeyen, anahtar kelimelerden oluşan ve en fazla aranacağını tahmin ettiğiniz anlamlı bir başlık oluşturmalısınız. Başlık küçük harflerden oluşmalı ve her kelimenin baş harfi büyük olmalıdır.

Makale Kaç Kelimeden Oluşmalıdır?

Genellikle bu konu tartışma konusu olmuştur. Makalenin uzunluğu en az 300 kelime en fazla ise 5.000 kelime olmalıdır. 5.000 kelimenin üzerine de gerek yoktur. Nihayetinde kitap yazmıyorsunuz. Ancak, kelime sayısını tamamlayacağım diye de gereksiz tekrarlardan kaçınılmalıdır. Bu makalenin kalitesini düşürür.

İçerik ile İlgili Medya Kullanımı

SEO uyumlu makale yazmak aslında özgün olarak yazdığınız içeriğin çeşitli görsel ve videolarla desteklenmesi oldukça faydalı olacaktır. Bu, sizin yazdığınız makaleye hâkim olduğunuz ve ziyaretçileriniz için açıklayıcı içerik ürettiğiniz anlamına gelmektedir.

Alt Başlık Kullanımı

Heading etiketleri  (h1, h2, h3, h4, h5, h6) sayfa içerisinde ana ve alt başlıkların kategorize edilmesi konusunda oldukça etkilidir. Her sayfada mutlaka bir “h1”yer almalıdır. Bu makalenin başlığı olmalıdır. Bundan sonraki konu ile ilgili olan başlıklar diğer etiketler arasında yer almalıdır. Bu başlık etiketleri kullanılırken bükten küçüğe doğru bir hiyerarşi içerisinde kullanılması gerekmektedir.

Anahtar Kelimelere Odaklanmak

Makale içerisinde kullandığınız anahtar kelimenizi bold, italik ya da renkli yaparak anahtara kelimeye odaklanılmalıdır. Burada, SEO uyumlu makale yazmak bizim anahtar kelimemiz olduğu için bold olarak kullanıyoruz. Anahtar kelimenizin makalenizin içinde bulunma oranı % 1 ile % 3 arasındadır. Yani 300 kelimelik bir içerikte en az 1 en fazla 6 adet anahtar kelime kullanabilirsiniz.

İç ve Dış Bağlantılar

Makalenin içinde bir konu hakkında açıklama yapmak yerine makaleyi kısa tutmak ve okuyucuyu rahatlatmak açısından sayfa içi linkleme yani iç bağlantı kullanılır. Sitemizde bulunan sayfalar ile alakalı linkler vermek iç bağlantı olarak adlandırılır.

Konu ile alakalı dış bağlantı da verebilirsiniz. Dış bağlantıların belirli bir sayıda verilmesi, siteniz için olumlu olurken, daha fazla sayıda verilmesi sitenize zarar verir. Dış bağlantı vereceğiniz sayfanın kaliteli olması gerekmektedir. Makalenizin konusu ile ilgili otorite sitelere dış bağlantı vermek sitenizin değerini arttırır.

Doğru Etiket Kullanımı

Birçok kişinin umursamadığı etiket kullanımı da oldukça önemlidir. Bazıları tek tek kelime girerek etiket kullanımını anlamsızlaştırmaktadır. Konumuz, SEO uyumlu makale yazmak olduğu içinetiket olarakbunu kelimelere bölerek kullanırsak hedefimize ulaşamayız. Aranacağını düşündüğünüz kelime ya da kelime öbeklerini girerek daha geniş kapsamlı bir arama hacmine sahip olabilirsiniz.

İmla Kuralları ve Anlatım Dili

Yazılan makalede birden fazla anlatım dili kullanılmamalıdır. Anlatım dilinin karışık kullanılması sitenize olumsuz olarak yansıyacaktır. Bunun yanı sıra dilbilgisi ve imla kurallarına dikkat etmek gerekmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu