WordPress nedir? A’dan Z’ye WordPress

WordPress Nedir?

Web ile ilgilenen birçok geliştirmeci ve webmaster’ın aslında ezbere bildiği hatta vazgeçemediği bu sistem hakkında, özet halinde dahi ele alsak bir dolu söyleyenecek söz var.
Bu bir gerçek!

WordPress nedir diye soracak olursanız, en başta şunu söylemeden geçemeyeceğiz;
Dijital dünyanın weble ilgili her yerinde, köşe bucak illaki bir izini bulacağınız yegane açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemidir.”

Dünya’da ve ülkemizde, yayın yapan birçok web sitesi geliştirilmiş WordPress tabanlı web site olarak bilinir ve tanınız. Buna blog, haber, platform, e-ticaret, kurumsal veya bireysel web siteleri gibi çok geniş yalpezede 1 milyara yakın web sitesi dahildir. Çünkü, WordPress hem ücretsiz hem de Dünya’da onbinlerce geliştiricisi olan ve halen gelişimini devam ettiren global bir projenin eseri.

WordPress Hakkında

WordPress, 2003 senesinde Mike Little ve Matt Mullenveg tarafından B2/Blog tarzında bir web yazılımı olarak hazırlanıp yayına alınsa da, aslında hikayesi 2001 senesine kadar uzanır. Blogger kavramı dünyada henüz çok yeniyken, mikroblog mantığında bir günlük olarak tasarlanır ve sonrasında çekirdek yapısı sabit kalmak suretiyle farklı geliştiriciler için de GPLV2 lisansıyla genel dağıtıma ve geliştirilmeye açılır. Content Management System ( CMS)  orijinal adıyla, İçerik Yönetim Sistemi ( İYS) kategorisinde, açık kaynak kodlu, PHP programlama ve MySQL veritabanı formatında bir web betiği olarak teknik özetini verebiliriz. Geliştirileri dünyanın birçok bölgesinde, kendi dillerinde veya global dili İngilizce olarak binlerce ücretli veya ücretsiz eklenti, tema ve diğer interaktif özellikleri WordPress üzerinde kolaylıkla uygulayabiliyorlar. Bu açıdan, WordPress dünyanın en çok tercih edilen web sitesi alt yapısı olarak tercih ediliyor desek yanlış olmaz.

WordPress’in Özellikleri

Aslında, web tabanlı bir içerik yönetim sistemini anlatmak hiçbir zaman bu kadar zor olmamıştır. Çünkü, özelliklerinin bile ayrı özelliği olan ve gelişmesi halen süren hatta internet var oldukça süreceğe benzeyen böyle bir sistem için belirli kalıplarda tanımlar biraz yetersiz kalabilir. WordPress özellikleri bakımından, benzeri olmayan otorite kabul edebileceğimiz bir web yazılımı. Ama yine de en belirgin özelliklerine değinecek olursak, birkaç başlık altında şu şekilde toparlayabiliriz:

Basit Kurulum, Kullanıcı ve Yönetici Arayüzü

WordPress’i özel kılan özelliklerden belki de liste başı diyebileceğimiz özelliği tam olarak budur, basit, anlaşılır ve kolay kurulum imkanı veren install ( yükleme ) prosedürü. WordPress yükleme işlemi, maksimum 3 dakikanızı alacak kadar kolay. Ama, bu konuda herhangi bir tecrübeniz yoksa, Buğra Yazar gibi wordpress uzmanı olan tecrübeli geliştirmecilerden destek almanızı öneririz.

Özel ve Ücretsiz Tema

WordPress özellikleri akla gelince, belki de kullanıcılarının en sevdiği özelliklerden biri olarak akla gelen WordPress temaları ya da özel olarak geliştirilmiş WorPress özel temaları kolayca erişebileceğini veya oluşturabileceğiniz arayüz özelliği olarak dikkat çekiyor. Buradan wordpress tema kütüphanesini inceleyebilirsiniz. Premium özel temalar içinse themeforest.net/wordpress adresini ziyaret edebilirsiniz.

Özel ve Ücretsiz Eklenti ( Widgets )

WordPress özellikleri arasında, öyle bir tanesi var ki belki de onu en çok tercih edilenlerden biri haline getiren ve en çok beğenilen özelliklerinden biri diyebiliriz. WordPress eklentisi diye genel bir kavramın ortaya çıkmasının sebebi de, binlerce eklenti ( Widget ). Hem global sitesi hem de WordPress geliştiricileri platformlarında bulabilirsiniz.

Üst Düzey Güvenlik

Bu kadar çok tercih edilen bir sistemin, her zaman hedefte olacağını kim inkar edebilir. Bu nedenle, WordPress özellikleri arasında kullanıcıların en çok güvendiği de üst düzey güvenlik sistemine sahip olması. Sürekli güncellenen çekirdek sistem, eklenti ve hosting komponentleriyle üst düzey kullanıcı ve sistem güvenliği sağlıyor.

SEO: Bu kavramın WordPress ile ortaya çıktığı hatta bizzat pekiştirildiğini söylesek herhalde abartmış olmayız. SEO ( Search Engine Optimization – Arama Motoru  Optimizasyonu ) , WordPress özellikleri arasında aslında tercih sebebi değil direkt olarak öncülük ettiği bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. SEO alt yapısı, onun kurulumundan itibaren web standartlarının en üst seviyesindedir. Tamamen SEO odaklı bir web sitesi altyapısı aranıyorsa, bu kesinlikle WordPress olmalı.

WordPress Kullanım Alanları

Web dünyasında, WordPress kullanım alanları sınırsızdır. Çünkü, Dünya’da 2 milyara yaklaşan web sitesi nüfusunun neredeyse yarısı WordPress alt yapısı kullanan geliştirilmiş web siteleridir.

Sektörel alanlarda, marka ve firma web siteleri başta olmak üzere,

* Haber ve medya,
* Blog siteleri,
* Portallar,
* Start-Up,
* Eğitim,
* Video,
* Blokzincir ( Blockchain) projeleri,
* E-ticaret,
* Kurumsal devlet siteleri,
* Teknoloji devi firmalar,

ve daha birçok alanda, WordPress vazgeçilmez bir web sitesi alt yapısıdır. Bu özelliğini ön plana çıkaran ise, tamamen geliştirilebilir ve her istenilen özelliği kısa sürede dönüştürülebilen eklenti ve modül özelliklerine sahip olmasıdır.

* Gelişmiş yönetim paneli ve 30+ dil seçeneği,
* Kullanıcı kaydı ve kullanıcı paneli,
* Sepet uygulaması,
* Navigasyon özelliği,
* Ödeme sistemleri entegrasyonu,
* B2B ve B2C dahil birçok ticari faaliyete izin veren platform yapısı,
* Kullanıcı yönetimi,
* Doğrulama ve bilgilendirme özelliği,

Ve dahası bir web sitesi veya projesinde aklınıza her ne geliyorsa, WordPress kullanım alanları düşünüldüğünde sınırsız seçenekleri olduğu gerçeğini göstermektedir.

WordPress Güvenliği

WordPress dünyada en çok kullanılan web yazılımları arasında hatta liste başında yer alıyorsa, haliyle her zaman göz önünde ve hedeftedir. WordPress güvenliği bu yüzden, başta geliştiricileri ve kullanıcıları tarafından her zaman güvende hissettirecek güncelleme ve gelişmelerle seviyesi her zaman bir üst sınıfa taşır. Sürekli güncellenen çekirdek alt yapısı, var olan açıklar için yayınlanan yama ( güncelleme ), sadece güvenliği arttıracak özel ve ücretsiz eklentiler aralıksız büyüyen bir projenin güvenlik söz konusu olduğunda en çok güven hissi veren özelliklerinden biri şüphesiz.

* Hacking Saldırıları,
* Bruteforce Saldırıları,
* HTTP Saldırıları,
* Veritabanı ( SQL İnjection ) Saldırıları,
* DDOS ( Zombi Ziyaretçi ) Saldırıları,

Ve daha güncel birçok saldırı türüne karşı, başta optimize edilmiş yapısı ve savunma mantığında geliştirilmiş eklentileri sayesinde daima saldırılar için güvenli web yazılımı olarak bilinir.

WordPress Eklentileri

Widgets ( Eklentiler ) olarak bilinen ve WordPress eklentileri olarak tamamen özgün şekilde WordPress’e entegre edilebilen bu ufak web betikleri, WordPress’e ekstra kullanışlı ve interaktif özellikler katar. Eklentiler, WordPress’te ihtiyaç duyulan aksiyonlar için özel olarak geliştiriciler tarafından oluşturularak ücretli veya ücretsiz olarak kullanıma sunulmaktadır. Ana yapısının kullanışlılığını, kullanıcı ve yöneticinin sistem üzerindeki fonksiyonel özelliklerini arttıran WordPress eklentileri yönetici panelden kolayca yüklenebilir ve aktif hale getirilerek kullanıma açılabilir.

WordPress Siteler Nasıl Kurulur?

WordPress, açık kaynak kodlu bir web yazılımı olduğundan, kurulumu için öncelikle bir alan adı ve hosting ( barındırma ) alanına ihtiyaç duyar. İnstall ( kurulum ) özelliği olan WordPress, açık kaynak kodlarının yer aldığı betiği, hosting alanına manuel veya otomatik olarak yüklendikten sonra veritabanı bağlantı ve kullanıcı ayarları yapılarak 3 dakika içinde kurulabilir. WordPress kurulumu, benzerleri arasında en pratik ve hızlı kuruluma sahip web sitesi alt yapısıdır.

Cpanel, Plesk gibi hosting yönetim panellerinin çoğunda, hazır web scriptleri olarak kuruluma hazır bulunan WordPress, paneller üzerinden de birkaç tıkta kurulabilir.

WordPress site kurulumu web konusunda tecrübesi olsa da, yine de özellikle WordPress uzmanı Buğra Yazar gibi geliştirici ve WordPress alanında tecrübe edinmiş kişilerce yapılması tavsiye edilir.

WordPress Hosting Seçimi

WordPress PHP ve MySQL tabanlı bir web sitesi betiği olduğu için öncelikle Linux işletim sistemine sahip sunucu, reseller, hosting barındırma alanlarında kullanılabilir. Özellikle, performans açısından WordPress hosting niteliği olan özel optimize edilmiş hosting hesaplarında barındırılması daha çok tavsiye edilir.

* Hız ve performans açısından avantajlıdır.
* Özel optimize edilmiş özellikleri sayesinde, açılık ve sayfa geçişleri daha seri ve hızlıdır.
* Google Pagespeed ve GTMetrix gibi performans değerlendirme servislerinden geçerli sonuçlar alır.

WordPress hosting genel özellikleri, standart web hostinglere göre tamamen WordPress optimizasyonuna uygundur. CPU, RAM, Sunucu Komponentleri, Cache ve diğer performans bazlı özellikleri de teknik olarak bu ihtiyaçlara göre belirlenmiş olur.

WordPress Tema

WordPress, arayüz yani tema tasarımları açısından dünyanın en zengin yelpazesine sahip web yazılımıdır. Ücretsiz olarak veya geliştiriciler tarafından ücretli yayınlanan bu temalar sayesinde, ihtiyaç duyduğunuz alanda, hedef kitlenize uygun, marka ve şirket imajınısı yansıtan, UX ve Uİ hassasiyetiyle web standartlarının üzerindedir. Kurulumunda birkaç ücretsiz WordPress teması, ana çekirdek yapısıyla gelir. Bu temaları, özelleştirerek kendinize özgü hale getirebilirsiniz.

Ayrıca, yayın amacınız her ne olursa olsun, bazı eklentiler ve modüllerle uyumlu hale getirilmiş temalarla kısa sürede yayına hazır bir WordPress sitesi hazırlayabilirsiniz.

WordPress SEO

SEO, kavram ve genel çalışma presibiyle aslında WordPress’in çekirdek sistemi dahil sonrasında geliştirilen tüm sürümleri için ön planda olan bir özelliktir. WordPress SEO, arama motorları tarafından web sitesi sahibinin ister bireysel ister kurumsal amaçlarla olsun her zaman daha üst sıralarda yer alması, anahtar kelimelerde rakiplerinden avantajlı duruma geçmesi,  içerik, tasarım ve genel yapı optimizasyonu avantajıyla biliniyor.

* Temiz kodlama ve tasarım,
* Cache özelliği sayesinde ilk ziyaretler sonrasında daha pratik ve hızlı ziyaretçi deneyimi,
* Sayfalar arası hızlı geçiş,
* SEO Eklentileri sayesinde, temen web standartlarında içerik optimizasyonu,
* İmaj dosyalarının oto konvert ( çeviri ) özelliği,
* Sayfaiçi ve sayfadışı kaliteli bağlantı avantajı,
* İçeriklerde web standartları için uygun olan SEO, SERP odaklı optimize avantajı,

WordPress SEO kapsamında, WordPress’i seçenek değil direkt tercih olarak ön plana çıkartmaktadır.

WordPress Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

WordPress, herkesçe bilinen ama bazen gözardı edilen bazı özelliklere de sahiptir.

* Dünya’da en çok geliştirici tarafından, GPL & GNU lisanslarıyla ücretsiz dağıtılan ve geliştirilen web tabanlı CMS sistemidir.
* 30+ dilde ana yapısı dahil, tüm eklenti ve temalarda kullanılabilen nadir hatta tek web tabanlı yazılımdır.
* Uluslararası kâr amacı gütmeyen bir derneğe sahiptir.
* https://wordpress.com/ ücretsiz blog & ücretli web sitesi servisi olarak kullanılan,   https://wordpress.org/ global geliştirici ve kullanıcı platformu olarak yayın yapan iki ayrı alan adından yayın yapan tek web yazılımdır.

* https://wordpressfoundation.org/ tamamen isteğe bağlı bir fon toplama kuruluş sayfasına sahiptir.  Burada gelişimine gönüllü olarak destek verebilirsiniz.
* Binlerce tema, binlerce eklenti hem temel wordpress ana sisteminde, hem de sonrasında geliştiricileri tarafından ücretsiz sunulur.
* Merkezi Amerika’da yer almasına rağmen, Dünya’nın birçok ülkesinde ulusal alan adlarında resmi veya gayriresmi destek sayfalarına, sitelerine, platformlara sahiptir.
* Dünya’da 1 milyara yakın web sitesinin alt yapısı olarak kullanılır.
* Geliştirilmiş ve özelleştirilmiş haliyle, masaüstü, mobil birçok uygulama ve programla entegre çalışabilecek şekilde şeffaf ve uyumlu bir yapıya sahiptir.
* Kendini yedekleyen, yedeklerken kendine özel bir arşiv oluşturan tek web tabanlı yazılımdır.
* Geliştiricileri ve kullanıcıları tarafından, her sene düzenli olarak seminerler, toplantılar düzenlenen, eğitimleri Dünya’nın dört bir yanında devam eden tek web  yazılımıdır.

WordPress ile Yapılmış Siteler

WordPress ile Yapılmış Siteler

WordPress Kültürü

WordPress, dijital dünyanın web kategorisinde baş aktördür. Birçok web sitesi günümüzde, WordPress’in geliştirilmiş tema ve eklentileriyle yayın yaptığı gibi halen de geliştirilmektedir. Kullanışlı, interaktif, statik ve dinamik kullanıcı taraflı fonksiyonları sayılamayacak kadar fazla.

Bu nedenle, gelişim mottosunu ünlü Yunan Filozof Heraklitos’un “ Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir.” sözüyle pekiştirmek herhalde yanlış olmaz. Hiçbir zaman değişmiyor, sadece aralıksız gelişiyor.

Güvenlik, kullanıcı ve ziyaretçi memnuniyeti odaklı alt yapı, sınırsız eklenti ve tema seçeneği, WordPres kültürü oluşumunda, milyonlarca insanın beğenerek takip ettiği bir felsefe halini bile alabilir.

Buğra Yazar, dijital dünyada WordPress uzmanı ünvanını bu kültürü benimseyerek, gelişimini sürekli takip edip bunu ticari ve bireysel alanlarda uygulayarak kazanmış ülkemizin sayılı WordPress uzmanlarından biridir. Söz konusu WordPress olduğunda, Google tarafından bile WordPress uzmanı aramalarında her zaman tavsiye edilenler arasında kendisini bulabilirsiniz.

WordPress uzmanı Buğra Yazar, ayrıca onlarca birbirinden değerli müşteri yorumlarıyla bu alandaki deneyimlerini, sizlerle pekiştirmek ve geliştirmek için can atıyor.

Category: WordPress
Tags: WordPress
Önceki yazı
Holistik SEO Nedir? Nasıl Yapılır?
Sonraki yazı
WordPress Uzmanıyla Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

7 Yorum.

 • Alper Keskin
  Ocak 24, 2019 1:29 am

  yaptığın işleri de biliyorum buğra.
  sen bu sektörün 1.numaralı WordPress uzmanı olacaksın. ahanda bunu buraya yazıyorum.. zaten wp uzmanı kelimesine çalış bence. alexan falan baya iyi ha.

  • Buğra Yazar
   Ocak 25, 2019 10:56 am

   Evet wordpress.com yazacagıma wordpress.org yazmışım 🙂
   hemen düzeltiyorum.. dikkatin ve yorumun için teşekkürler.

   • Buğra Yazar
    Şubat 1, 2019 1:54 am

    Reseller hosting alabilirsiniz. En ucuzu şuan nosspeed firmasında.hatta STARTUPWORDPRESS kodunu kullanirdan yarı yarıya düşer fiyat

 • Aşağıdaki satırı yanlış yazmışsın hemen nasıl farkettim ama… kaçmaz benden ^^
  “WordPress.org ise bu durumlar biraz kısıtı. İlerleyen zamanlarda bununla alakalı youtube videosu çekeceğim zaten.”

 • Buğra. Ne diyebilirim adam çok iyi sitemde bir sorun vardı adam 10 dakikada 40 tane hata buldu ve çözdü. Harikasın dostum. Bu internet piyasasının sana ihtiyacı var.

 • WordPress benimde sevdiğim ve kolay bulduğum bir sistem. Sitelerimden bazıları da o şekilde kullanılıyor. Yalniz sıkıntı çektiğim tek konu, site de resim.vb. ayrıntılar çok olunca, hosting alanında sıkıntı yaşıyorum. sürekli yükseltmek gerekiyor.

 • Ben hep söylerim. WordPress dünyanın en iyi cms sistemidir. Öğrenmesi kolay ve açık kaynak kodlu olduğu için geliştirmeye çok açık ve uygun 🙂 makale güzel olmuş teşekkürler.

Yorumlar kapatıldı.

WordPress Referanslarımızı İnceleyin!
1.000’den fazla müşteri için oluşturduğumuz güzel web sitelerinden bazılarına göz atın.
WordPress desteği ve bakımı sunuyoruz
WordPress uzmanlarından oluşan ekibimiz tarafından desteklenen planlarla devam eden bakımın stresinden kurtulun.

İlgili Makaleler