Dijital Pazarlama

Mockup Nedir? Ne İşe Yarar?

Mockup kelime anlamıyla; herhangi bir ürünün veya içeriğin örnek modelleme dosyasıdır. Aslında temel olarak son kullanıcıya ulaşmadan önce tasarımın simüle edilmesidir. Yani son kullanıcının karşılaşacağı ürünün, hizmetin veya dijital kimliğinizin nasıl göründüğünü anlayabileceğiniz bir modeldir.
Bu modellemeler genelde photoshop programları için tasarlanır. Bu nedenle hazırlanan mockup’lar .psd uzantısına sahip oluyor. İyi mockup ise tamamen düzenlemeye açık olan mockup’tır.

Mockup Özellikleri ve Kullanım Alanları

Özellikle grafik tasarımcılar için çok kullanışlı ve pratik dosyalardır. Adobe Photoshop kullanıcılarına kolay bir şekilde tasarımlarını önizleme fırsatı veren bu uygulamanın en çok kullanıldığı alanlar da şu şekildedir:

  • Sosyal medya gönderisinin telefonda nasıl görüneceğini göstermek,
  • Web sitesinin bilgisayar ve mobilde nasıl görüneceğini göstermek,
  • Logonun veya reklam afişinin, tabelada ve panoda nasıl görüneceğini görmek,

İyi Mockup Dosyası Nasıl Olmaldır?

Tamamen özelleştirilebilir ve değiştirilebilir olmalıdır. Açıkçası hem çok sade hem de %100’e yakın gerçek bir görüntü elde etmek zor gibi görünse de iyi bir mockup dosyası sizin tüm isteklerinize cevap vermelidir. Bu dosyayı kullanacağınız muhtemel alan bir photoshop programı olacağı için .psd eklentisine sahip olmalıdır. Ayrıca indirirken boyut ve dosya sayısı baz alındığında .zip olarak download edilebilmelidir.

Mockup Dosyası İndirebileceğiniz İnternet Siteleri

Mockup dosyalarını kolayca indirebileceğiniz web siteleri şunlardır:
freepik.com
mockup-design.com
mockupworld.co
originalmockups.com

Bazı Mockup Görselleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu